Často kladené otázky

Bezpečnost

Botswana je zřejmě nejbezpečnější zemí Afriky. Jde o nejstarší africkou demokracii s nejnižší mírou korupce a nejvyšším mírou human develop index (HDI) na kontinentu. Podobně bezpečnou je i Namibie. Jihoafrická republika je podle míry kriminality z evropského pohledu zemí problematickou. Kriminalita je zde však koncentrována zejména do několika čtvrtí v největších městech. Turistické destinace a národní parky, tolik důležité pro ekonomiku země, jsou bezpečné. O vaši bezpečnost se navíc na cestě vždy stará zkušený místní průvodce.

Očkování

Žádné povinné očkování do tohoto regionu povinné není, pouze pokud cestujete z území s výskytem žluté zimnice, pak je nutné očkování proti žluté zimnici (vyžaduje se očkovací průkaz s potvrzením o očkování). Dalšími preventivními opatřeními může být užívání antimalarik, očkování proti žloutence A+B a tetanu, břišnímu tyfu, nebo vzteklině. Doporučujeme konzultaci s lékařem cestovní medicíny. Bližší informace zde: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/afrika.

Cestování s dětmi

Tento region plný úchvatných zvířat je ideálním místem pro dovolenou s dětmi. Je třeba však svou cestu připravovat v předstihu a právě s ohledem na malé dětské cestovatele. Umíme dětem přizpůsobit poutavý program a zvolit ideální ubytování.

Víza

Víza do některých zemí jako například Botswana, nebo Jihoafrická republika potřeba nejsou. Do jiných, jako Mozambik, nebo Zimbabwe je možné turistická víza zakoupit přímo na hraničních přechodech, nebo mezinárodních letištích. Do některých zemí, v regionu jižní Afriky je to zejména Namibie, je třeba zajistit vízum před odletem. Tuto službu pro Vás rádi zajistíme, je ale třeba cestu ale plánovat minimálně v tří měsíčním předstihu.

Peníze

Směnné kurzy bývají poměrně nevýhodné, proto je lepší, než směna dolarů popřípadě eur na místní měnu, využít husté sítě bankomatů a vybrat si na místě lokální měnu za minimální poplatek a kurz vyhlašovaný ČNB. Každým rokem se také zvětšuje možnost placení kartou. V tomto případě ale doporučujeme mít střízlivě nastavené limity pro případ zneužití karty. Doporučujeme také používat spíše karty kreditní, než debetní a v současnosti řeší poměrně efektivně možnost zneužití karty virtuální, popřípadě apple, nebo google pay.

Ceny

Jihoafrický region je kvůli nedotčené přírodě a největší hustotě velkých savců vyhledávaným regionem pro cestovatele milující přírodu. Zároveň vsází na turistiku s vysokou přidanou hodnotou pro menší počty vysoko příjmových turistů, která nedevastuje infrastrukturu i přírodu bez valného přínosu místním ekonomikám. Díky těmto faktorům zde ještě zažijete samotu a místa, která budou „jen Vaše“, ale za tento zážitek si budete muset trochu připlatit. Ceny za většinu produktů a služeb jsou na úrovni cen evropských. Ceny v národních parcích a soukromých rezervacích jsou pak násobně vyšší.